Poradnik sylwetkowy : 1943 - front wschodni

1943 jest rokiem przejściowym pod względem wyposażenia, które określamy mianem wczesnego (biorąc pod uwagę 1939 za ''wczesną wojnę" to 1941-1943 to tak właściwie ''środkowa wojna") a późnym. Ogólnie na froncie pojawia się mnóstwo uproszczeń produkcyjnych, co raz powszechniejsze staje się używanie rzeczy zastępczych czyli 'ersatzów', nie stały się od razu dominujące bo musiały najpierw zostać rozdystrybuowane między jednostkami. Zasadniczo taka sylwetka może być w całości wczesnowojenna, natomiast dołożenie chociaż jednego elementu typowego dla tego okresu tworzy unikalną sylwetkę. Staraliśmy się skupić na rzeczach, które są najbardziej charakterystyczne dla tego okresu, były produkowane tuż przed albo w roku 1943.

M42 Feldmütze 

W lipcu 1942 roku furażerka przeszła znaczne modyfikacje inspirowane czapką polowej strzelców górskich („Bergmütze”). Boczne klapki zostały znacznie poszerzone, tak że chroniły uszy przez zimnem i można je było spiąć pod brodą dwoma guzikami, które przy złożonych klapkach znajdowały się z przodu furażerki. Nowy model nie był zbyt popularny wśród żołnierzy a już rok później wprowadzono Feldmütze M43, sporo żołnierzy posiadających furażerki M42 zdecydowało się na przerobienie jej na czapkę polową poprzez doszycie daszka.

 

Stahlhelm M42 (z kalkomanią) 

Ostatnia niemiecka modyfikacja standardowego stalowego hełmu polegająca na zaprzestaniu charakterystycznego zawijania rantu miała miejsce 6 lipca 1942 jako element ogólnej restruktryzacji niemieckiej produkcji wojennej. Hełm powstawał teraz przy zaledwie czterech uderzeniach prasy. 1 sierpnia 1942 nowy model hełmu wszedł do produkcji. Początkowo hełmy podobnie jak poprzedni model posiadały kalkomanię z orłem po lewej stronie. W 1943 zrezygnowano z kalkomanii.

 

Feldbluse M41

W maju 1941 bluza polowa została zmodyfikowana poprzez dodanie 6 guzika, powody takiej decyzji nie są do końca znane. Rozważanych jest wiele teorii z tym związanych, co ciekawe Waffen SS do końca wojny zachowało bluzy 5 guzikowe. W 1942 zaczęto produkować model określany kolekcjonersko jako M42 w którym najbardziej widoczną modyfikacją było usunięcie kontrafałd na kieszeniach. Model M41 najpopularniejszy był w latach 1942-1943. W 1944 widać już znaczną dominację kurtek bez kotrafałd na kieszeniach (M42 i M43) oraz spory odsetek bluz M40, a M41 nie występuje zbyt licznie na materiale zdjęciowym.

 

Marschstiefel (saperki z krótką cholewą)

Przedwojenna wersja saperek miała cholewę od długości 35-39 cm, w 1939 zostały skrócone do 32-35 cm w celach oszczędnościowych. Skóra stała się towarem deficytowym i w 1943 roku zaprzestano produkcji saperek na rzecz trzewików.  Saperki z ostatnich miesięcy produkcji charakteryzowały się maksymalnie skróconą cholewką, na zdjęciach można zauważyć że często kończą się praktycznie w połowie łydki.

 
Znajdź nas na Facebooku