"Hinlegen!"

Komenda : "Hinlegen!" (“Padnij!”) 

Żołnierz stawia lewą stopę około krok naprzód i klęka na prawe kolano. W tym samym czasie chwyta karabin w połowie lewą reką (bierze z ręki prawej, chwyta w miejscu które zapewnia odpowiedni balans),  lufą w górę ( pod kątem 45 stopni). Zgina się do przodu i pada na ziemię wykorzystując jako kolejne punkty podparcia lewe kolano, następnie  prawą dłoń, a kończąc na lewym łokciu.

 

Wszystkie te ruchy powinny następować płynnie jeden po drugim. (Zapamiętaj! Prawe kolano, lewe kolano, prawa dłoń, lewy łokieć). Po wykonaniu całej sekwencji żołnierz powinien opierać się na lewym łokciu, trzymając broń w prawej dłoni (kciuk w połowie nakładki karabinu). Lufa skierowana do przodu na lewo. Muszka i zamek nie mogą dotykać ziemii pod żadnym pozorem. Głowa jest uniesiona, oczy skierowane na wprost.

Popularne błędy:

  1. Karabin nie przełożony do lewej dłoni i/albo na środku.
  2. Właściwa kolejność ruchów nie zostaje zachowana.
  3. Karabin przekręcony/przekrzywiony na lewym przedramieniu albo karabin za bardzo przesunięty do tyłu.
  4. Głowa nie jest podniesiona i żołnierz patrzy w ziemię zamiast do przodu.
 

Komenda: “Auf!” (“Powstań!”)

Żołnierz chwyta karabin w połowie w lewej dłoni, lufa uniesiona ku górze. Wspiera się na prawej dłoni jednocześnie podrywając prawą nogę do przodu tak blisko brzucha jak to tylko możliwe. Ten ruch jest wykonywany bez podnoszenia torsu z ziemii. Żołnierz wtedy podnosi się z ziemii z pomocą prawej dłoni, zapiera się prawą stopą i kolanem. Podciąga lewą stopę do ciała i wybija się z niej do pionu. W momencie poderwania chwyta karabin prawą dłonią.

Źródła:

  • Reibert, Robert W. Der Dienstunterricht im Heere,  E.S. Mittler & Sohn, Berlin, 1942. p.210–213
  • Der Erste Zug
Znajdź nas na Facebooku