2. Panzer Division - 7 sierpnia 1944 St. Barthelemy

Na początku sierpnia wcieliliśmy się w sylwetki grenadierów pancernych 2. Dywizji Pancernej podczas walk w Normandii.

Dywizja ta na początku 1944 roku została wycofana z frontu wschodniego do rejonu Arras - Cambrai w celu odtworzenia. Po trzech miesiącach odzyskała pełną siłę i została przesunięta do rejonu Amiens.

Jednostka została postawiona w stan gotowości, jednak konkretne rozkazy otrzymała dopiero 3 dni później i miała wziąć udział w ciężkich walkach obronnych. Z powodu panowania w powietrzu Aliantów poniosła ciężkie straty podczas mozolnego przemieszczania się na linię frontu. Następnie uczestniczyła w niemieckiej kontrofensywie w kierunku Avranches pod kryptonimem "Lüttich". Operacja ta miała na celu przecięcie korytarza, który zapewniał Amerykanom wyjście na tyły niemieckie. Rzucając do ataku całe rezerwy pancerne zostały ogołocone z nich inne rejony, w których Niemcy byli sukcesywnie spychani oraz doprowadziło to do tworzenia się coraz większycg dziur w niemieckiej obronie. Hitler nie wyrażał zgody na zmianę rozkazów i wszystkie siły pancerne zostały skierowane w rejon Mortain.

Po tym jak 17 lipca aliancki samolot ranił feldmarszałka Erwina Rommla, generał Günther von Kluge przejął również bezpośrednie dowództwo nad Grupą Armii B. Von Kluge rozkazał rozpocząć natarcie w nocy z 6 na 7 sierpnia. Aby nie alarmować wcześniej sił amerykańskich, Niemcy zrezygnowali z wcześniejszego ostrzału artyleryjskiego. Trzon sił niemieckich miał uderzyć na znajdujące się na wschód od Mortain pozycje amerykańskiej 30 Dywizji Piechoty pod dowództwem gen. maj. Lelanda Hobbsa, by w ten sposób przedrzeć się do wybrzeża. Rankiem 7 sierpnia w okoliach St. Barthelemy naprzeciwko 2. Dywizji Pancernej pozycje zajmował 117th Regiment z 30th Infantry Division "Old Hickory" US Army. Atak mógłby zakończyć się sukcesem, gdyby siły niemieckie dysponowały przewagą zaskoczenia. Jednakże kryptografowie z komórki Ultra brytyjskiego wywiadu zdołali przechwycić i rozszyfrować 4 sierpnia rozkazy dotyczące operacji. W rezultacie gen. Bradley otrzymał wsparcie lotnicze ze strony USAF Ninth Air Force oraz brytyjskiej RAF. Mimo lokalnych sukcesów ofensywa zakończyła się klęską. Niepowodzenie operacji doprowadziło do zniszczenia niemieckich jednostek w trakcie bitwy pod Falaise.

 
Znajdź nas na Facebooku