30 kwietnia 2016 - Września

W weekend majowy na zaproszenie GRH Niezłomni 1945 udaliśmy się do Wrześni, gdzie wcieliliśmy się w żołnierzy Kampfgruppe „Soth” z 399. Grenadier Regiment, 170. Infanterie Division podczas inscenizacji oraz wzięliśmy udział w krótkiej sesji zdjęciowej poświęconej tej jednostce.

Od 7 lipca 1944, oddziały niemieckie stawiały zacięty opór przeważającym siłom radzieckim i Armii Krajowej w walkach ulicznych o Wilno. Wobec beznadziejnej sytuacji dowodzący obroną podpułkownik Tolsdorff i generał Stahel wydali rozkaz wyrwania się z twierdzy. W nocy z 12 na 13 lipca 1944 roku 4 tysiące niemieckich żołnierzy podzielonych na trzy grupy (Tolsdorffa, Stahela i Sotha) wykorzystując element zaskoczenia uderzyły na żołnierzy Armii Czerwonej i przebiły się przez pierścień okrążenia. Pierwszą dowodził ppłk Teodor Tolsdorff, była najliczniejsza i składała się z 2 tys żołnierzy w tym spadochroniarzy z 16. pułk strzelców spadochronowych majora Schirmera. Druga ok. 1500 ludzi pod dowództwem generała Stahela szła z rannymi. Trzecia grupa (majora Sotha), ok. 500 ludzi z najlepszych formacji w Wilnie, czyli resztek 399. Grenadier Regiment i 170. Füsilier-Bataillon, stanowiła ariergardę całości grupy.

Rankiem, 13 lipca grupy Stahela i Sotha starły się z oddziałami IV Brygada AK "Narocz" w bitwie pod Krawczunami – Nowosiółkami. Żołnierze AK zatrzymali wycofujące się oddziały niemieckie blokując grupom możliwość przebicia się do własnych pozycji. W tym momencie dowodzący pierwszą grupą ppłk Teodor Tolsdorff, choć przeprawił już całość swoich sił przez rzekę Wilia i miał 5 km. do zbawczych pozycji niemieckich zdecydował się zatrzymać marsz by ratować resztę zgrupowania. Ponownie przeprawił spadochroniarzy z 16 pułk strzelców spadochronowych i uderzył na oddziały AK odciążając towarzyszy broni i umożliwiając im przeprawę przez rzekę.
Oddziały AK, które poniosły ciężkie straty nie kontynuowały pościgu. Rankiem 14 lipca 1944 oddziały z Festung Platz „Wilna” natykając się na grupy radzieckich maruderów nawiązały kontakt z kontratakującymi oddziałami z 6. Panzer Division i elementów Panzer Division „Großdeutschland”, docierając do macierzystych pozycji. Łącznie udało się przebić ok. 3 tys żołnierzy niemieckich, co było w znacznej mierze zasługą śmiałej decyzji Tolsdorffa, który 16 lipca otrzymał Miecze do Krzyża Rycerskiego z Liśćmi Dębu i awans na pułkownika.
 
Dziękujemy serdecznie organizatorowi za zaproszenie i świetną zabawę. Podziękowania również dla GRH Grenadiere za udaną współpracę na szczeblu drużyny oraz dla Kampfgruppe Luger za przyjście nam z odsieczą.
 
Znajdź nas na Facebooku