MG42

W połowie 1939 w firmie Metall- und Lackwarenfabrik Johannes Großfuß powstał prototyp nowego ukaemu. Nowa broń została opatentowana we wrześniu 1939.

W 1941 rozpoczęto produkcję nowej broni, która oficjalnie została przyjęta na uzbrojenie w 1942 jako Maschinengewehr 42 (MG 42).
MG 42 nazywany był przez żołnierzy alianckich „Piłą Hitlera”, z powodu charakterystycznego odgłosu wydawanego podczas strzelania serią, który ze względu na szybkostrzelność karabinu zlewał się w jeden dźwięk przypominający jazgot piły tarczowej.
MG 42 został po raz pierwszy użyty w maju 1942 w Afryce. Pierwszymi żołnierzami, którzy z niego strzelali w warunkach bojowych, byli grenadierzy pancerni z Afrika Korpsfeldmarszałka Erwina Rommla. Tak rozpoczęło się bojowe użytkowanie MG 42 – karabinu, który powszechnie jest uważany za udany pierwowzór nowoczesnego uniwersalnego karabinu maszynowego. Oryginalność i trafność rozwiązań konstrukcyjnych sprawiają, że mimo upływu lat, broń ta jest nadal produkowana (po wojnie pojawiły się nowe wersje tego karabinu: MG 42/59, MG1 i MG3 strzelające NATO–wską amunicją kalibru 7,62 mm). Natomiast w Jugosławii produkowano ukm wz. 53, nieznacznie różniący się od oryginału i strzelający nabojem 7,92 × 57.
 
Źródła :
 
Znajdź nas na Facebooku