353 Dywizja Piechoty - 18 września 1944 las Hürtgen

W połowie września spotkaliśmy się wraz z Stowarzyszeniem Historycznym V for Victory w Przeczycach. Skupiliśmy się na sylwetkach niemieckich sanitariuszy typowych dla frontu zachodniego. Bardzo charakterystycznym elementem były barwne oznaczenia niemieckich "Sani"  - w postaci kamizelek z czerwonym krzyżem oraz hełmów malowanych na biało z czerwonym krzyżem
Na jesień 1944 roku amerykańskie dowództwo zamierzało wykorzystać sukces lądowania w Normandii i szybko przełamać graniczną obronę niemiecką na linii Zygfryda, po czym wedrzeć się na terytorium Niemiec. W tym celu wysłano w to miejsce kilka dywizji, jednak w trudnym terenie przewaga ilościowa wojsk amerykańskich została w dużym stopniu zneutralizowana i Niemcy zdołali powstrzymać postępy wojsk alianckich przez kilka miesięcy, posługując się stosunkowo niewielkimi siłami i dobrze ulokowaną artylerią..
Niemcy nie dysponowali bronią pancerną, ich siły były także przeciętnie wyposażone w artylerię, nie mówiąc o działach wielkiego kalibru, bo tu było najgorzej. Artyleria ta była za to umiejętnie rozlokowana, co wielokrotnie zwiększało jej siłę ognia i skuteczność. Cały teren lasu Hurtgen był dobrze przygotowany do obrony, wzmocniony umocnieniami polowymi (okopy + zasieki), przygotowano też różnego rodzaju pułapki, i rozstawiono pola minowe. Dywizjom niemieckim nie brakowało za to broni ręcznej, amunicji do niej i granatów. Byli też solidnie wyposażeni w broń maszynową, oraz lekkie moździerze i granatniki piechoty, nie brakowało też broni przeciwpancernej - pancerzownic różnego rodzaju. W lesie Hurtgen Niemcy rozlokowali też liczne stanowiska snajperskie i wykopali podziemne schrony z wejściami zamaskowanymi ziemią i sćiółką, w których w razie potrzeby mogły schronić się ścigane patrole.W trakcie walk Niemcy zostali solidnie wzmocnieni, ale i tak otrzymali mniejsze posiłki niż Amerykanie (w sumie w bitwie wzięło udział mniej niż 80,000 Niemców, czyli elementy 8 dywizji).


źródła:
Wikipedia; Historycy

Zdjęcia :

  • Ritta
  • Tomasz "Jabusan" Jabłoński
 
Znajdź nas na Facebooku