15-16 lipca - Józefów Roztoczański

15. Panzergrenadier-Division została sformowana w lipcu 1943 na Sycylii z przemianowania "Division Sizilien" oraz włączeniu elementów 15. Panzerdivision . Dowódcą dywizji został Generalleutnant Eberhard Rodt.
Na początku lipca 1943 rozpoczęła się operacja "Husky". W ciągu dwóch jej pierwszych dni alianci planowali przerzucić na wyspę osiemdziesiąt tysięcy żołnierzy, siedem tysięcy samochodów, trzysta ciężarówek, sześćset czołgów i dziewięćset dział. Do brzegów Sycylii miało przybić trzy tysiące trzysta różnorodnych jednostek pływających. Poprzedzający lądowanie o trzy godziny desant powietrzny był zarazem pierwszą tego rodzaju akcją sprzymierzonych i w ogóle największym desantem lotniczym w czasie tej wojny do tej pory - uczestniczyło w nim cztery tysiące sześciuset żołnierzy przetransportowanych w dwustu dwudziestu dwóch samolotach i stu czterdziestu czterech szybowcach.
Lądowania spadochroniarzy nastąpiły w bardzo niesprzyjających warunkach, przy silnym wietrze, który utrudnił operację desantową. Zaledwie połowa żołnierzy trafiła na zaplanowane miejsca.
Desant morski, pomimo niesprzyjającej pogody, odniósł sukces, głównie dlatego, że stacjonujący na wybrzeżu obrońcy byli źle wyposażeni i brakowało im środków transportu. Jeden z kontrataków wojsk Osi prawie zepchnął do morza atakujące oddziały amerykańskie, które jednak zostały uratowane w ostatniej chwili przez celny ostrzał okrętów osłaniających lądowanie. Niemcy zostali zmuszeni do wycofania z zachodniej Sycylii. Nowe punkty obronne żołnierze 15. Panzergrenadier-Division stworzyli w okolicach miasteczka Troina wzdłuż drogi numer 120 na szczytach licznych wzgórz. Pozycja stała się podstawą nowej linii "Etna". W pościgu za dywizją ruszyła amerykańska 1st Infantry Division "Big Red One" dowodzona przez generała Terry'ego Allena. Wywiązała się sześciodniowa bitwa w dniach 1-6 sierpnia 1943 w wyniku, której w obawie przed okrążeniem dywizja wycofała się drogą nr 120 w kierunku Cesaro, a później do Mesyny gdzie została ewakuowana z wyspy.

 
Znajdź nas na Facebooku