15 - 18 czerwiec 2017 - Łabiszyn

W dniach 15 - 18 czerwca 2017 r. udaliśmy się do Łabiszyna by wziąć udział w VI edycji Łabiszyńskich Spotkań z Historią.

Wzięliśmy udział we wszystkich trzech inscenizacjach oraz w grze nocnej. Organizatorzy Łabiszyńskich Spotkań z Historią w tym roku za motyw przewodni obrali działania, w których udział brali żołnierze gen. Stanisława Maczka na terenie Holandii. 
 
Na początek nasza 6 osoba ekipa tworząc oddział N3 wspólnie z Pionier 39 i SH Feldgrau wzięła udział w taktycznej grze nocnej, cała nasza ekipa nie ułatwiając sobie zadania postanowiła wybrać się w teren w pełnym oporządzeniu, po całonocnej wędrówce od punktu do punktu wzięliśmy udział w potyczce z aliantami.
 
Pierwsza inscenizacja nawiązywała do Operacji „Cobra”, która została przeprowadzona w dniach 25-31 lipca 1944 roku w okolicach Saint-Lô. Jej celem było  umożliwienie wojskom amerykańskim wydostanie się z Normandii i otworzenie aliantom drogi w głąb Francji.
Druga inscenizacja była poświęcona wyparciu Niemców z holenderskiej Bredy przez 1 Dywizję Pancerna gen. Stanisława Maczka, otwierając sobie drogę w kierunku Mozy. Ku uciesze miejscowej ludności miasto zostało oswobodzone bez strat w cywilach i zniszczeń zabytkowej zabudowy. Polscy żołnierze byli witani jak bohaterowie, podejmowano ich w domach i obdarowywano kwiatami.
Ostatnia inscenizacja nawiązywała do walk z kwietnia 1945 roku na terenie Holandii, w której również wzięli udział ''maczkowcy''. Ta inscenizacja przypadła nam zdecydowanie najbardziej do gustu, ponieważ mieliśmy do dyspozycji naprawdę dużo ciekawego terenu. Mogliśmy na początku atakować pod osłoną pojazdów (Marder i Panthera) a następnie rozwinąć nasze szyki biorąc udział w kontrataku na alianckie pozycje.
W inscenizacjach wzięły udział liczne pojazdy niemieckie m.in. czołg średni Panther, niszczyciel czołgów Marder, dwa transportery opancerzone Sd.Kfz 251, armaty PAK40, ciężki ciągnik artyleryjski Sd.Kfz. 7, działko przeciwlotnicze 2 cm FlaK 38.
Alianci mieli do dyspozycji dwa czołgi Sherman, brytyjską armatę przeciwpancerną "sześciofuntówkę", universal carriery, jeepy Willys MB i półciężarówkami Dodge. Dodatkowo alianci mogli liczyć na wsparcie z powietrza.
 
Łabiszyńskie Spotkania z Historią 2017 to wydarzenie na które coraz liczniej ściągają rekonstruktorzy zagraniczni (M.in. z Danii i Litwy) co tylko potwierdza renomę i rozmach tej imprezy. Niesamowity klimat na Łabiszynie tworzą zarówno organizatorzy jak i mieszkańcy, pozwala to rekonstruktorom jeszcze lepiej wczuć się w ich sylwetki.

Na koniec chcieliśmy podziękować Stowarzyszeniu Rekonstrukcji Historycznej AA7 za zaproszenie oraz wszystkim rekonstruktorom za towarzystwo. Mamy nadzieję zobaczyć się ze wszystkimi również za rok!
 
Jako nasz fotograf przez całe "Spotkania" towarzyszył nam Szerokie spektrum - foto Lubos
 
Znajdź nas na Facebooku