30 lipca - 1 sierpnia - Nowe Boczki

Muzeum Pojazdów Militarnych i Techniki Motoryzacyjnej w Boczkach stało się areną pleneru filmowo-zdjęciowego pod tytułem "Gdy obok trwało Powstanie" z udziałem grup rekonstrukcyjnych (GRH Landser, GIH Pomerania 1945, TMHW Kalina Krasnaja a także goście zagraniczni), kolekcjonerów pojazdów zabytkowych, pasjonatów historii.
Plenerowa sesja filmowo-zdjęciowa z udziałem grup rekonstrukcji historycznych oraz zabytkowych pojazdów militarnych miała na celu przybliżenie zapomnianego epizodu jakim była bitwa pancerna pod Warszawą w sierpniu 1944. Dzięki rekonstrukcji sylwetek żołnierzy (naszym udziałem było przedstawienie sylwetek grenadierów pancernych 5. SS-Panzer-Division „Wiking" ) i charakteryzacji pojazdów powstał bogaty materiał filmowo-zdjęciowy, który zostanie wykorzystany do popularyzacji tej bitwy za pomocą artykułów historycznych oraz filmu dokumentalnego. Ponadto spotkanie rekonstruktorów pozwoliło na integrację środowiska miłośników historii, wymianę doświadczeń oraz efektów badań historycznych.







Zdjęcia z walk IV Korpusu Pancernego SS na terenie Wschodniej Polski, latem 1944 roku wraz z próbą ich odtworzenia z wykorzystaniem sprzętu fotograficznego z lat 40. Oryginalne zdjęcia zostały wykonane przez SS-Kriegsberichtera Ernsta Baumann'a, który w okresie przedwojennym był uznanym fotografem z Bad Reichenhall w Bawarii.
W czerwcu 1941 Baumann dołączył do Waffen SS w ramach dywizji "Totenkopf" jako korespondent wojenny (SS-Kriegsberichter).
Późną jesienią 1941 roku został przetransferowany do Obersalzbergu koło Berchtesgaden gdzie fotografował Berghof (oficjalna rezydencja Adolfa Hitlera) i okoliczne obiekty,a także codzienne życie mieszkańców tych placówek.
W październiku 1942 roku został przetransferowany z powrotem na front wschodni, gdzie w ramach 5.SS-Panzergrenadierdivision "Wiking" znalazł się na Kaukazie. Kontynuował robienie zdjęć w ramach tej jednostki do późnego lata 1944 roku między innymi na terenie Polski by następnie zostać przeniesiony do szkoły górskiej SS w Tyrolu gdzie pozostał do końca wojny dokumentując przebieg szkolenia.
Za zaproszenie serdecznie dziękujemy Pomerania 1945 oraz Muzeum Pojazdów Militarnych i Techniki Motoryzacyjnej w Boczkach.





 

Do odtworzenia oryginalnych zdjęć wykonanych przez Retrografia zostały użyte aparaty Leica IIIC z lat 1940-1942.

Znajdź nas na Facebooku