134. Infanteriedivision - 26 czerwca 1944 Bobrujsk

Operacja Bagration rozpoczęła się 22 czerwca i był to kryptonim radzieckiej ofensywy Armii Czerwonej. Została ona zaplanowana przez Konstantego Rokossowskiego, a jej celem było wyparcie niemieckich sił z Białorusi. Sukces operacji był spektakularny, prawie całkowitemu zniszczeniu uległa Grupy Armii „Środek”. Była to prawdopodobnie największa klęska niemieckich wojsk lądowych podczas II wojny światowej.

24 czerwca 1 Front Białoruski generała Rokossowskiego przy udziale Dnieprzańskiej Flotylli Wojskowej, przypuścił atak na Bobrujsk, obsadzony żołnierzami 9 Armii generała von Vormanna. Pierwszy atak 3 i 48 Armii został chwilowo powstrzymany na północ od Bobrujska. Gdy około godz. 9.00 front został przerwany przez siły obu armii, wzmocnione 9 Korpusem Pancernym gen. Kiriczenki, dowództwo 9 Armii wydało rozkaz taktycznego odwrotu. Ta najbardziej trzeźwa decyzja jaką mógł podjąć von Vormann została 15 minut później zamieniona przez Hitlera na natychmiastowy rozkaz kontrataku. Dopiero po 16:00 kwatera OKW zaakceptowała odwrót choć przypominało to raczej chaotyczną ucieczkę. Skutkiem było okrążenie sześciu dywizji 9 Armii w kotle bobrujskim.
26 czerwca z Bobrujska odjechał ostatni pociąg z rannymi. W chwili okrążenia Bobrujska w Cytadeli było 5000 rannych. Do końca dnia 28 czerwca, czyli do momentu rozpoczęcia przebijania się z miasta liczba rannych znacznie wzrosła. Rannych nie było przy grupach bojowych podczas przebijania się, pozostali w Cytadeli.
28 czerwca Rokossowski nakazał 16 Armii Lotniczej (dosłownie) rozerwać otoczone oddziały niemieckie w Bobrujsku, a z kolei przednie jednostki trzech białoruskich frontów zlikwidowały dwa niemieckie korpusy broniące Mohylewa. Następnego dnia ostatni kluczowy punkt niemieckiej obrony w tym rejonie – Bobrujsk został wyzwolony, a sam Rokossowski awansowany do stopnia marszałka ZSRR.
Klęska w operacji Bagration kosztowała Niemców 2 tys. czołgów i 57 tys. innych pojazdów. Szacuje się, że niemieckie straty wyniosły 300 tys. zabitych, 250 tys. rannych i około 120 tys. wziętych do niewoli – ogółem 670 tys. żołnierzy. Starty Armii Czerwonej Radzieckie szacowane są na 178 tysięcy zabitych i wziętych do niewoli i 588 tysięcy rannych, 2957 czołgów, 2447 dział i 822 samolotów.
Operacja pozwoliła armii radzieckiej wkroczyć na tereny Polski i dotrzeć aż do Warszawy, a wojska niemieckie już nigdy nie odzyskały swojej siły
 
Znajdź nas na Facebooku