362. Infanterie Division - Cisterna - 25 maja 1944

Przy okazji Łabiszyńskich Spotkań z Historią wzięliśmy udział w sesji zdjęciowej, w której wcieliliśmy się w "Landserów" 362. Dywizji Piechoty biorącej do niewoli żołnierzy amerykańskich z 3 Dywizji Piechoty podczas walk o Cisternę w ostatnich dniach maja 1944 roku.

Operacja Shingle rozpoczęła się 22 stycznia 1944 lądowaniem aliantów w okolicach miasta Anzio,  zamierzeniem operacji było obejście umocnień linii Gustawa i otwarcie drogi do Rzymu. Mimo początkowych sukcesów alianci utkneli w okolicach Anzio-Nettuno na kilka miesięcy a Rzym został zajęty dopiero w czerwcu.

23 maja 1944 alianci rozpoczęli "Operację Buffalo" czyli próbę wyrwania się z przyczółka pod Anzio. Warunkiem sukcesu było zajęcie miasta Cisterna, które broniła 362. Dywizja Piechoty.  O 5:45 na dywizję spadło 40 minutowe przygotowanie artyleryjskie z prawie 1500 dział, następnie do ataku ruszyła 1st Armored Division oraz 3rd Infantry Division, straty po pierwszym dniu walk wynosiły około 50%. Niemieckie jednostki nie ustępowały.

Dopiero popołudniu 25 maja Cisterna w końcu wpadła w ręce 3rd Infantry Division, która walcząc o każdy budynek powoli zaczęła wypierać Niemców z miasta, tego dnia dywizja praktycznie przestała istnieć. Straty alianckiego VI Korpusu również były wysokie i wynosiły 3300 ludzi.

Serdecznie dziękujemy Siwej za świetne zdjęcia i Damianowi za gościnny udział!

 
Znajdź nas na Facebooku