O Nas

Grupa Rekonstrukcji Historycznej Landser powstała w 2013 roku. Działamy głównie na terenie województw : śląskiego, opolskiego i małopolskiego. Jesteśmy grupą interesującą się okresem od wybuchu Wielkiej Wojny po zakończenie Drugiej Wojny Światowej. Główny nacisk kładziemy na rozwój sylwetek żołnierzy niemieckich z lat 1941-1945. Oprócz rozwoju wizualnego staramy się jak najlepiej odtwarzać zachowanie żołnierzy oraz posiadać jak najszerszą wiedzę z różnych dziedzin historii. Interesuje nas rozwój umiejętności charakterystycznych dla odtwarzanych przez nas jednostek i znajomość obchodzenia się w z bronią palną.

Żywa historia

Istotnym elementem rekonstrukcji jest wierne odtwarzanie typowego wyglądu i zachowań  dla lat 30. i 40. ubiegłego stulecia. Członkowie naszej grupy starają się dobrze odwzorować każdy element charakterystyczny dla tego okresu : granie w karty, uzupełnianie ćwieków w butach, łatanie mundurów, gotowanie typowych dla tego okresu 'przysmaków', granie w szachy, słuchanie muzyki i radia, czytanie książek i prasy, robienie zdjęć, rozmowy o historii, czyszczenie broni, zakładanie wyposażenia, granie na harmonijce, musztra, śpiewanie, malowanie hełmów, używanie epokowych pojazdów, pisanie listów, znajomość niemieckich komend i wiele innych rzeczy... Chcemy byś poczuł się dokładnie tak jakbyś się przeniósł w czasie, gdy wchodzisz do naszego obozu.

Tacticale i manewry

Najbardziej realistyczny i emocjonujący element rekonstrukcji czyli aktywność związana z walką. Spędzenie całego weekendu dokładnie w taki sam sposób jak niemiecki żołnierz w trakcie Drugiej Wojny Światowej. Prawdziwa broń (oczywiście na 'ślepaki'), prawdziwy (bo równie zaangażowany) przeciwnik.
 
Idziesz na nocny patrol, poruszasz się zgodnie z wytycznymi dowócy pod osłoną nocy. W pewnym momencie na niebie pojawia się flara i zaczyna się piekło. Rosjanie atakują pozycję pod osłoną moździerzy. Po szybkiej wymianie ognia zdajesz sobię sprawę, że zostałeś sam i nie wiesz gdzie są Twoi towarzysze. Wybór złego kierunku i czeka Cię zupa u Iwanów - oczywiście z ołowiem. Odgłos wystrzałów nadal jest w Twoich uszach. Zdezorientowany starasz się powoli wrócić do swoich, z daleka słyszysz jednak ''Stoyat!". Sięgasz po swój ostatni granat. Po chwili dookoła znów strzelanina, dzięki pociskom smugowym i błyskom wystrzałów jesteś w stanie zlokalizować pozycję swoje oddziału i dołączyć do niego. Z patrolu wracacie poobijani, z uszczuplonym zapasem amunicji. Sani (sanitariusz w żargonie niemieckim) opatruje rannych, pozostali częstują się papierosami. To jeszcze nie ostatni dzień dla nich na Ostfroncie, ale któż wie co będzie jutro? Jeśli potrafisz wczuć się w ten klimat to Twoje miejsce jest w naszych szeregach...
 
 

Imprezy historyczne

Coś dla każdego. Zarówno my jak i przeciwnicy tworzymy wtedy dioramy, które można opisać wręcz jako małe wystawy muzealne składające się z epokowej broni, pojazdów oraz setek innych przedmiotów, które można obejrzeć z bliska. Możesz poznać członków naszej grupy, zobaczyć co mają na sobie i jak tego używają. To świetna okazja by zobaczyć wszystko i dowiedzieć się czegoś ciekawego. Każde wydarzenie ma swój motyw przewodni i pozwala poznać inną kampanię Drugiej Wojny Światowej. Na jednej imprezie można zobaczyć żołnierzy Afrika Korps przemierzających Tunezję , na innej Amerykanów szturmujących plażę w Normandii na jeszcze innej przeniesiemy się na śnieżną pustynie Frontu Wschodniego.

Na większych imprezach można spotkać zarówno rekonstruktorów niemieckich, polskich, amerykańskich, brytyjskich, rosyjskich, włoskich a nawet greckiego!

Większość imprez składa się również z inscenizacji. Choć teren takiej bitwy przeważnie jest wielkim polem by publiczność mogła wszystko dokładnie widzieć co w wielu aspektach ogranicza realizm. Z drugiej strony pozwala to na użycie bardzo dużej ilości pirotechniki, co robi bardzo duże wrażenie w połączeniu z nacierającymi pojazdami i piechotą. Sporadycznie w inscenizacjach biorą udział nawet samoloty!

Filmy i projekty fotograficzne

Mamy doświadczenie zarówno na planie filmowym jak i zdjęciowym. Braliśmy udział między innymi w kręceniu filmu dla Muzeum Powstań Śląskich oraz odcinka Sensacji XX Wieku Bogusława Wołoszańskiego. Nasze zaangażowanie w tworzenie sylwetek z dbałością o szczegóły, znajomość komend niemieckich, posiadany sprzęt sprawia, że jesteśmy w stanie wiarygodnie wcielić się w powierzone nam role. Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje udziału zarówno w produkcjach filmowych jak i projektach fotograficznych. Możemy sie wcielić w żołnierzy niemieckich, radzieckich, amerykańskich z okresu Drugiej Wojny Światowej, a także w powstańców śląskich, żołnierzy pruskich i oddziały Freikorpsu. Zapraszamy fotografów do udziału w naszych wydarzeniach zarówno publicznych jak i niepublicznych, gdzie mogą wcielić się w role korespondentów wojennych i zrobić wiele świetnych zdjęć. Jeśli potrzebujesz nas do projektu fotograficznego, filmowego przejdź do strony Kontakt .

Edukacja i historia

Na każdym kroku oprócz dobrej zabawy staramy się poszerzać naszą wiedzę historyczną i dzielić się nią. Nasi członkowie uczą się wielu różnych rzeczy od obsługi karabinu maszynowego po znajomość grania w epokowe planszówki. Staramy się najpierw poznać jakieś zagadnienie od strony teoretycznej - badając źródła, a następnie spróbować je wykorzystać w sposób praktyczny i zaprezentować innym.

Kładziemy nacisk na znajomość taktyki drużyny piechoty i grenadierów pancernych, badanie i tworzenie replik epokowych dokumentów, przygotowywanie posiłków w sposób identycznych w epoce, tworzenie łączności między pozycjami, używanie moździerza, znajomość komend w języku niemieckim, tworzenie gniazd karabinów maszynowych,podstawowa pomoc medyczna, techniki kamuflażu, poruszanie się szykiem marszowym, znajomość musztry i sygnałów ręką, budowa okopów i umocnień polowych.


Dobra zabawa i zgrana ekipa

Chyba najlepszy powód do dołączenia do naszej grupy! Jesteśmy ludźmi aktywnymi i otwartymi na pomysły. Lubimy wspólnie spędzać czas i rozwijać nasze zainteresowania. Stanowimy zgraną drużynę dobrych znajomych. Wspieramy się wzajemnie w zbieraniu szpeju oraz dzielimy między sobą wiedzą historyczną. Istotna jest dla nas dobra atmosfera i staramy się ją pielęgnować.
Znajdź nas na Facebooku