Koppel

Pas główny ciężko przypisać do kategorii umundurowania czy też wyposażenia - był on bowiem zarówno elementem munduru służbowego , jak i podstawowym elementem munduru polowego, na nim mocowano oporządzenie (chlebak, ładownice, bagnet, pokrowiec na łopatkę).

Pas niemiecki był z grubej na 4-5mm i szerokiej na 45mm skóry. Długości pasów występowały w przedziale 80-120cm, ze skokiem długości o 5cm pomiędzy kolejnymi długościami. Wykonywany był mizdrą na wierzch. Tak jak większość skórzanego oporządzenia pasy były szyte z barwionej skóry, szwy były wykonywane grubą naturalną dratwą. Barwienie dratwy zdaniem Niemców osłabiało by ją, a kontrast po kilku zabiegach konserwacyjnych i używaniu w terenie i tak szybko się zacierał. Pasy barwiono w dwóch kolorach: brązowym - dla Luftwaffe(od 1943 Luftwaffe przeszła na czarne) oraz czarnym - dla Heer i Waffen SS. Koniec pasa, który był trzymany w lewej dłoni przy zapinaniu posiadał węższą końcówkę zawiniętą na długość 75 mm i przeszytą co umożliwiało zamocowanie haka (początkowo aluminiowy, w toku wojny zamieniony na stalowy) służącego zapinaniu do klamry. 21 centymetrowy skórzany język (w którym znajdowało się 7 rzędów dziurek, co ok. 2cm) był wszywany w koniec pasa trzymany w prawej dłoni, służący mocowaniu klamry i regulacji długości pasa. W roku 1942 lub 1943 zrezygnowano z języka i aby uprościć produkcję oraz zaoszczędzić materiał zaczęto produkować pasy bez języka, z dziurkami bezpośrednio w pasie głównym.
 

Z rozpoczęciem działań w Afryce zaczęto wprowadzać pasy parciane, jako zastępcze były używane również długo po niemieckiej kapitulacji w Afryce. Wykonywane były z grubej party szerokiej na 45mm. Tak samo jak w pasach skórzanych, na jednym z końców zaszywany był hak - ten jednak zawsze był stalowy i dodatkowo innego typu, niż w pasach skórzanych. Parta w miejscu cięć, była obszywana maszynowo cienką dratwą co zapobiegało pruciu się party. Pasy tropikalne posiadały parciany język z wyciętymi i obszywanymi dziurkami. Późnowojenne pasy zastępcze miały język skórzany i kolor zbliżony dużo bardziej do musztardy w przeciwieństwie do wczesnych pasów, których kolor był bardziej oliwkowy.

 
Znajdź nas na Facebooku