9.Panzerdivision - 26 luty 1945 - Erkelenz

Operacja "Grenade" była próbą przekroczenia rzeki Roer pomiędzy miejscowościami Roermond oraz Düren przez U.S. Ninth Army, dowodzoną przez Lieutenant General Williama Hood Simpsona, w lutym 1945, co rozpoczęło okres walk na terytorium Niemiec.

23 lutego 1945r. armia Simpsona przekroczyła rzekę Roer na odcinku długości około 30 mil naprzeciw słabych pozycji niemieckich. Amerykanom udało się przerzucić przez rzekę 28 batalionów piechoty mających połączenie z zachodnim brzegiem przez 7 mostów baileya (Class-40). Postęp VII korpusu był ważny by chronić prawe skrzydło IX Armii oczyszczającej las Hambach z którego Simpson obawiał się kontrataku na miasto Julich. Las Humbach miał ważne znaczenie taktyczne, aby go utrzymać XIII Korpus Gillema zrobił szybki ruch na północ, a 102th i 84th Infantry Division szybko zajęły zachodnią część płaskowyżu Linnich. Amerykanie nie spodziewali się licznych sił niemieckich w tym regionie.

Po przeciwnej stronie, rankiem 24 lutego von Zangen ponownie podjął wysiłki mające na celu zatrzymanie Amerykanów . Rozkazał Luftwaffe zniszczyć mosty, było to jednak niemożliwe, ponieważ miały one zapewnioną mocną obronę przeciwlotniczą, która uniemożliwiła bombardowanie i spowodowała straty. Następnie von Zangen rozpoczął planowanie kontrataku. Wydzielił piechotę ze swojej rezerwowej 9.Panzerdivision przesuniętej z Kolonii by wraz z 11.Panzerdivision wysłaną przez dowódcę Grupy Armii B Feldmarszałka Modela mogła podjąć działania. W końcu doszło do walk na północnym skraju lasu Hambach, kiedy grenadierzy pancerni próbowali powstrzymać amerykański postęp na zachód od rzeki Erft, ale atak 30th Infantry Division wspartej artylerią okazał się nie do zatrzymania przez Niemców, którzy przed zmrokiem zajęli Steinrass i wyruszyli w kierunku Lich.

Na odcinku XIX i XIII Korpusu front udało się przesunąć o 2-3 mile. Klin wbity w pozycje niemieckie miał teraz około 6 mil szerokości, i rozciągał się na około 3 mile w kierunku Erkelenz - ważnego węzła komunikacyjnego.

Na drodze Amerykanów znajdowały się jedynie odizolowane grupy bojowe. Von Zangen przez dzielenie 15. Armee  doprowadził do sytuacji w której przestawała ona istnieć jako jednolita jednostka.Dowódca XIII Korpusu generał Gillem postanowił, ze nadszedł czas na przełamanie osłabionych niemieckich sił z użyciem sił pancernych. Combat Command "B"  przeszła przez Roer mostem w Linnich i skierowała się w kierunku Hottorf w celu okrążenia Erkelenz. W tym czasie piechota ruszyła w celu oczyszczenia punktów oporu w domach i innych zabudowaniach między rzeką Roer a Erft.
Pod koniec dnia amerykanie mieli przyczółek o głębokości 20 mil i pojmali 6000 jeńców.

Opis na podstawie : "One more river: The Rhine crossings of 1945: Peter Allen"

Zdjęcia: Łukasz Małota

 
Znajdź nas na Facebooku